Medicīnisko dēļu ekstrakts hirudīns – kā tas darbojas?

Medicīnisko dēļu terapija jeb hirudoterapija pasaulē ir zināma kopš Senās Ēģiptes laikiem. Tās ietekme uz veselību vēl joprojām tiek pētīta, taču līdz šim veiktie zinātniskie pētījumi ir izgaismojuši dēļu darbības mehānismu.

Medicīnisko dēļu darbības pamatā ir to izdalītais sekrēts

Dēles izdala vairāk nekā 20 identificētas bioaktīvas vielas, kurām ir plašs darbības spektrs. To sekrēcijās ir atklāti vairāk nekā 100 īpaši proteīni. Kā iedarbojas dēles?

Dēlei pēc koduma jāveido sūkšanas ceļš: jānovērš koduma vietas aizvilkšanās, t.i. tiek nomākta trombocītu funkcija, lai turpinātos asiņu plūsma caur brūci; jāpalielina asins plūsma – jāiedarbojas antikoagulējoši; jāpasargā sevi (pretmikrobu darbība); un jāizvairās no atklāšanas (pretsāpju un pretiekaisuma iedarbība).

Balstoties uz šo mehānismu vēsturiski ir radusies medicīnisko dēļu terapija jeb hirudoterapija. Tās ietekmē hirudīna (dēļu) ekstraktu izmanto ādas kopšanas un ārstnieciskos līdzekļos ar mērķi labvēlīgi iedarboties uz asinsriti.

Medicīnisko dēļu terapijas novērojumos un zinātniskajos ziņojumos nav viennozīmīga viedokļa par dēļu terapijas izraisītajām komplikācijām, kuru pamatā ir fiziskais kontakts ar dēlēm un to radītajām brūcēm. Ādas kopšanas un ārstnieciskos preparātos, kur tiek izmantots dēļu ekstrakts, iedarbība notiek bez šī kontakta.

medicīniskās dēles
Avots: The National Center for Biotechnology Information; Integrative Medicine Research, Medicinal leech therapy—an overall perspective, Published online 2017 Aug 10; 

PROCTO-HIRUD delikāts gels 42 g

ar medicīnisko dēļu ekstraktu anālās atveres apvidus kopšanai.

Gēla sastāvā esošie* •medicīnas dēļu ekstrakts (Hirudīns), •kalnu arnikas, •pelašķu, •ārstniecības kumelīšu ziedkopu un •Japānas soforas pumpuru, •šaurlapu kazrozes (Epilobium fleischeri Höchst.), •zirgkastaņas ekstrakti, •smiltsērkšķu eļļa iedarbojas nomierinoši uz tūpļa zonu un samazina niezi šajā zonā.

Lieto ārīgi uz ādas tūpļa zonā līdz 5 reizēm dienā.
Neatstāj uz apģērba taukainas pēdas.

Procto-Hirud gel

* Ingredients: Ingredients (INCI): Aqua, Ethoxydiglycol, Arnica Montana Flower Extract, Thymine, Polysorbate 20, Achillea Millefolium Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Sephora Japonica Bud Exctract, Epilobium Angustifolium Extract, Phenoxyethanol (and) Ethylhexylglycerin, Carbomer, Hippophae Rhamnoides Oil, Aesculus Hippocastanum Seed Extract,Triethanolamine, Hirudinea Exctract, Citrus Aurantium Dulcis Oil, Limonene.

Kur pirkt?